Sold By: Maryams
🚚 Expected delivery by 3 Apr
Delivery time may vary depending on location
Earn from this purchase
Max discount with points
SKU: MS-2026-E9EC
Categories: Mobile phones
THE UNBREAKABLE AI SMARTPHONE: Engineered with SGS Triple-Resistant Certification, the HONOR X9d 5G offers protection against drops (2.5m), Heat, dust (IP6X), and high-pressure water (IP69K) — ready for any adventure, anywhere
POWER THAT LASTS FOR YEARS: An 8300mAh battery delivers up to 3 days of power, supported by 66W HONOR SuperCharge and reverse charging. Designed for 6 years of reliable battery performance without compromise
EXTREME PERFORMANCE, ANYWHERE: Powered by Snapdragon 6 Gen 4 + 12GB RAM with Smart Thermal Management, the HONOR X9d delivers smooth, stable performance from –30°C to 55°C — perfect for heavy monsoons, scorching heat, or your next adventurous trip anywhere in the world
108MP ULTRA-CLEAR AI CAMERA: Capture brilliance with 108MP OIS and intelligent tools — AI Eraser, Face Tune, Remove Reflection, AI Cutout, and AI Upscale — for professional-grade photos in every shot
IMMERSIVE 120HZ DISPLAY & RAIN-PROOF TOUCH: A 6.79-inch AMOLED 120Hz display with 6000 nits brightness and Rain-Proof + Glove-Friendly touch control ensures effortless use in any condition, protected by HONOR Ultra-Bounce glass
| Expandable Memory Type | No Expandable Memory |
| SIM Count | Dual SIM |
| Secondary Camera | 16 - 31.9 MP |
| Battery Size | 8300 mAh |
| Screen Size | 6.79 in |
| SIM Type | Nano SIM |
| Refresh Rates | 120Hz |
| Display Type | AMOLED |
| Operating System | Android |
| Processor Name | Qualcomm® Snapdragon® 6 Gen 4 |
| Number of Cores | Octa Core |
| Fast Charging | Yes |
| 5G | Yes |
| Primary Camera | Dual |
| Secondary Camera Resolution | 16 MP |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| RAM Size | 12 GB |
| Operating System Number | MagicOS 9.0 |
| Internal Memory | 256 GB |
| Version | Middle East Version |
| Charging Type | Type c |
| Processor Number | Qualcomm® Snapdragon® 6 Gen 4 |
| What's In The Box | Phone| Charger| Type-C Cable| Phone Cover | User manual| Sim Eject Pin |
| Condition | New (Sealed Pack) With E6i Earbuds |
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Please login to write review!
Looks like there are no reviews yet.